Gig List: Michaelmas 2018

The very best of Oxford’s music scene in the upcoming months; from smaller gigs at the Jericho Tavern to big names at the O2 Academy, here’s everything you need to keep this term exciting…

OCTOBER

Monday 8th:

The Cave Sounds @ Cirkus

Julian Woods Quartet @ Sandy’s

Tuesday 9th:

Intrusion @ Cellar

Joanne Shaw Taylor @ O2 Academy

Wednesday 10th:

Flowerz @ Cirkus

Westerman @ The Jericho Tavern

Thursday 11th:

Medlar and Austin Ato @ Emporium

Corky Liang @ The Bullingdon

Exit Records feat. Fracture and Fixate @ The Bullingdon

Table Scraps @ The Library

All Tamara’s Parties Ft. Bad Sidekick/DIDI/Joely @ The Jericho Tavern

MATERIALS Presents: Peach @ Café Tarifa

Friday 12th:

Holly Cook @ O2 Academy

Antarctic Monkeys @ O2 Academy 2

Chase & Status (DJ Set) + Rage @ O2 Academy

OttO / Fuji / Kiva @ The Cellar

Terraforms Drum & Bass @ The Cellar

Say Sue Me, We Aeronauts, and Schande @ The Wheatsheaf

Anthony D’Amato @ The Isis Farmhouse

Grace Petrie @ The Old Fire Station

Art Theefe @ Modern Art Oxford

Saturday 13th:

Simple Feat. Lena Willikens, Juju & Jordash @ The Bullingdon

Britpop Boys @ O2 Academy 2

The Carpet Crawlers @ O2 Academy

90s – 00s Ft. N-Trance @ O2 Academy 2

The Oxford Soul Train @ O2 Academy

Eliminator, K-Lacura, and Chaos Asylum @ The Cellar

Alphabet Backwards @ The Jericho Tavern

Gwyneth Herbert @ The North Wall Arts Centre

Molly Karloff, Starbelly, Subject to Change, and Mamzer @ The Wheatsheaf

Max Blansjaar @ Truck Store

Intu the Woods and Alex Hobson @ Emporium Bunker

Sunday 14th:

Still Pigeon with support from the Wayfarers and First Reserves @ The Bullingdon

Dermot Kennedy @ O2 Academy

Dave Giles with support from Danny Gruff @ The Jam Factory

Monday 15th:

Get Cape Wear Cape Fly @ O2 Academy 2

Ancient Shapes, Lucy Leave, Junk Whale, and Rainbow Reservoir @ The Library

Fluorescent Adolescent (Indie Club Night) @ Cirkus

The Jazz Apples @ Sandy’s

Tuesday 16th:

Clap Your Hands Say Yeah @ The Bullingdon

Maribou State with support from Skinny Pelembe @ O2 Academy

Rod Hodkinson @ Sandy’s

Wednesday 17th:

The Land Girls @ The Wheatsheaf

Unpolished Returns: Open Decks Rooftop Party x Clubbers Guide @ The Varsity Club

Burning Down the House @ Cirkus

Thursday 18th:

Tom Grennan @ O2 Academy

The Daniel Wakeford Experience with support from the Strays and Jamie Felton @ O2 Academy 2

Friday 19th:

Cassia with support from the White Lakes @The Bullingdon

Musical Medicine feat. Late Nite Tuff Guy @ The Bullingdon

Broken Empire @ O2 Academy 2

Redlight’s Ice Cream Jungle Tour @ O2 Academy 2

Soul Sessions @ The Cellar

The Original Rabbit Foot Spasm Band @ The Jericho

Half Decent and Tiger Mendoza @ The Cellar

Saturday 20th:

Ritual Union 2018: Gaz Coombes, Ghostpoet, Jane Weaver, Nadine Shah, Suuns, The Lovely Eggs @ O2 Academy

Ritual Union Afterparty ft. Fireshuffle with Steve Davis and Kavus Torabi @ The Bullingdon

Asterox with support from Delta Hardware and Special Guests @ The Cellar

Masp, Sound Affect, and Solv @ The Cellar

Ninebarrow @ Hollywell Music Room

Sunday 21st:

Bugzy Malone @ O2 Academy

Rick Wakeman @ The Sheldonian Theatre

Monday 22nd

Villagers with support from Billie Martin @ O2 Academy 2

Puma Blue @ The Jericho

Tuesday 23rd:

Yellow Days @ The Bullingdon

Steve Forbert @ The Jericho

Oggy Why @ Sandy’s

Wednesday 24th:

Concrete Cottage: LOKOMOTIV, Ernő Slabb, and MBS @ The Cellar

Sink Ya Teeth and Eton Crop with Nervous Twitch @ The Library

Thursday 25th:

Rainbreakers @ The Bullingdon

Rolling Blackouts Coastal Fever @ O2 Academy

Mike Ross, Troy Redfern, and Jack J Hutchinson @ The Haven Club

Lake Acacia with support from The Ady Baker Sound @ The Jericho

Friday 26th:

Tom Robinson Band @ The Bullingdon

Cut the Trap @ The Bullingdon

Toots and the Maytals with support from Captain Accident @ O2 Academy

Groove @ Café Tarifa

Charms Against the Evil Eye, Anton & Thrust, and Laima Bite @ The Cellar

Saturday 27th:          

Oxjam Oxford Festival 2018 Halloween Special: Chalk, Mobius, Flatlands, Tiger Mendoza, WoRRY, Flights of Helios, The Brixtons, and Kid Kin

Volume DnB #13 – Ed Solo. @ The Bullingdon

Luisa Omielan @ O2 Academy

Guns 2 Roses @ O2 Academy 2

Halloween House Party feat. Sonny Fodera @ O2 Academy

Fracture, Shotgun Six, and A/M @ The Cellar

Alasdair Roberts @ The North Wall Arts Centre

Order#227 @ The Wheatsheaf

Broken Empire (UK) @ The Wheatsheaf

You Are Wolf @ Modern Art Oxford

Sunday 28th:

We Are Scientists @ The Bullingdon

Ady Suleiman @ O2 Academy 2

Pete Gardiner @ The Wheatsheaf

Monday 29th:

IDLES @ O2 Academy

Tuesday 30th:

BC Camplight @ The Bullingdon

Doctor Feelgood @ The Bullingdon

Superorganism @ O2 Academy

The Desert (UK) @ The Wheatsheaf

Grip and Ride @ Cirkus

Wednesday 31st:

Church of the Heavy Halloween ft. Disciples of Sin @ The Bullingdon

Tracksuit and Trance @ The Bullingdon

 

NOVEMBER

Thursday 1st:

Alejandro Escovedo and Don Antonio @ The Bullingdon

Bassface Vol. 4 @ The Bullingdon

The Feeling with support from Holiday Sidewinder @ O2 Academy

She Makes War with support from The Menstrual Cramps @ The Jericho Tavern

Friday 2nd:

The Shapes with support from Port in a Storm and Blake Sonnet @ The Bullingdon

Basic ft. Mele @ The Bullingdon

Neil Hilborn with Rudy Fancisco and Sabrina Benaim @ O2 Academy

Freya Ridings @ O2 Academy 2

Wayne Wonder @ O2 Academy 2

Bossaphonik @ The Cellar

From the Jam and Nine Below Zero @ Oxford Town Hall

Saturday 3rd:

Gunfingers Ft. Special Request @ The Bullingdon

Aidan Moffat & RM Hubbert @ O2 Academy

Switch x Krudd ft. Skepsis / Bru-C / Kanine @ O2 Academy

Hater (SWE) @ The Wheatsheaf

Sunday 4th:

Hugh Cornwell Electric @ O2 Academy 2

Basin Street Brawlers @ Holywell Music Room

Monday 5th:

The Blinders @ The Bullingdon

Natty @ O2 Academy 2

Seamus Fogarty @ The Jericho

Tuesday 6th:

Whose Army @ The Jericho

Wednesday 7th:

Billy Walton Band @ The Bullingdon

Subculture ft. DJ Storn & MC GQ @ The Bullingdon

Girls In Synthesis, Blood Horse, and Who Killed Nancy Johnson? @ The Library

Yazmin Laney @ Freud

Thursday 8th:

Police Dog Hogan @ O2 Academy 2

Saltwater Sun with support from The Dollymops @ The Jericho Tavern

James Kirby @ The Jam Factory

Friday 9th:

Oxphwoard: Electricity @ The Bullingdon

Dutty Moonshine @ O2 Academy

Kurupt FM @ O2 Academy

Hell’s Gazelles @ The Wheatsheaf

Saturday 10th:

Simple ft. DJ Bone @ The Bullingdon

Dubioza Kolektiv @ O2 Academy 2

Macky Gee, Jamie Duggan, Shapes, and K Motionz @ O2 Academy

Seasick Steve with support from Prinz Grizzley @ New Theatre

Baka Beyond @ Isis Farmhouse

Hot Brass Band! @ Glee Club

Kadia with support from Said the Maiden @ Holywell Music Room

Sunday 11th:

Saint Raymond @ The Bullingdon

Gruff Rhys @ O2 Academy

Tuesday 13th:

Treetop Flyers @ The Bullingdon

Ben’s Bathroom Presents: Back to the 80s @ Cirkus

Wednesday 14th:

Barns Courtney @ The Bullingdon

Thursday 15th:

Lightnin Willie @ The Bullingdon

Courtney Barnett @ O2 Academy

Salad @ O2 Academy 2

JP Harris with support from The Tough Choices @ The Jericho Café

Luke James Williams, Martha Bailey, and Atlum Schema @ St Aldate’s Tavern

Friday 16th:

Brix & The Extricated @ The Bullingdon

Rascal ft. MJ Cole @ The Bullingdon

Killing Joke with support from Turbowolf and Phobophobes @ O2 Academy

Tide Lines @ O2 Academy 2

Mall Grab @ O2 Academy

Gypsyfingers @ The Jericho

Saturday 17th:

Musical Medicine ft. The Reflex @ The Bullingdon

Definitely Mightbe (Oasis Tribute) @ O2 Academy 2

Silent Disco @ O2 Academy

Jessie J @ New Theatre

Sunday 18th:

Bad Touch with Aaron Buchanan and the Cult Classics and Daxx & Roxane @ The Bullingdon

Show of Hands @ New Theatre

Carducci String Quartet @ Holywell Music Room

Monday 19th:

Hinds with support from Sports Team @ The Bullingdon

Deacon Blue @ New Theatre

Tuesday 20th:

Bloxx @ The Bullingdon

The Dead Daisies with Oliver Dawson Saxon and Massive Wagons @ O2 Academy

Wednesday 21st:

Wayward Sons with support from Doomsday Outlaw @ O2 Academy 2

Saintseneca @ The Jericho Tavern

Chorusgirl with Mammoth Penguins and Junk Whale @ Common Ground

Thursday 22nd:

Danny Goffey @ The Bullingdon

Friday 23rd:

Ought @ The Bullingdon

Mystery Box (and guest TBA) @ The Bullingdon

The Dub Pistols with support from ZAIA and TOKA @ O2 Academy 2

Shy FX @ O2 Academy

The Australian Pink Floyd Show @ New Theatre

The Academy Of Ancient Music and Michael Collins @ Oxford Town Hall

Saturday 24th:

Bingo Lingo @ O2 Academy

Billy Ocean @ New Theatre

Easy Life @ The Jericho

Juniper Nights with support from The Dollymops @ The Wheatsheaf

Sunday 25th:

Sunflower Bean @ The Bullingdon

Miya Folick @ The Bullingdon

Praises and Dumb Angel @ The Library

Monday 26th:

Fluorescent Adolescent (indie club night) @ The Bullingdon

Bryde with support from Lyla Foy @ The Cellar

Tuesday 27th:

Ladies of the Blue ft. Eliana Cargnelutti @ The Bullingdon

Shame @ O2 Academy

Wednesday 28th:

Lifesigns @ The Bullingdon

BEAK> @ O2 Academy 2

Thursday 29th:

Cast – The Greatest Hits Tour @ O2 Academy

Nobodies Birthday @ The Jericho

Friday 30th:

Trevor Hall @ The Bullingdon

DNA (and guest TBA) @ The Bullingdon

All Saints @ O2 Academy

Little Brother Eli with support from Ulysses Wells @ O2 Academy 2

Kings of the Rollers: Serum x Voltage x Bladerunner w/Inja @ O2 Academy 2

Camelphat @ O2 Academy

DECEMBER

Saturday 1st:

Simple feat. DJ Boring @ The Bullingdon

The Damned with support from Johnny Moped @ O2 Academy

Better Than Never with support from Luke Rainsford, Veridian, and Lastelle @ O2 Academy 2

Star Shaped Club Launch Party / Oasis Special @ O2 Academy 2

MusicNiamh Calway